امپراتوری خیریه‌ها

امپراتوری خیریه‌ها در جهان

در چند دهه اخیر، فعالیت سازمان‌ و نهادهای بشردوستانه در سراسر جهان، رشد قابل‌توجهی داشته است. آنطور که گفته شده، رشد فعالیت‌های حمایتی این سازمان‌ها در سراسر دنیا، نشان از توسعه‌یافتگی و احساس مسوولیت اجتماعی شهروندان در جوامع مختلف دارد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، فعالیت برترین صندوق‌های خیریه در جهان، در زمینه‌های تحصیلی، محیط زیست، امدادرسانی در بحران‌های طبیعی مانند زلزله، سیل، قحطی، خشکسالی و …، رشد توسعه مردمی، کودک و خانواده، حفاظت از حیوانات، مسائل بهداشتی، هنر و فرهنگ است. آنطور که فعالیت موسسات خیریه در دو قرن اخیر نشان داده، در کنار افزایش تعداد سازمان‌های خیریه، گاهی موسسات قدیمی حوزه فعالیت‌شان را گسترده‌تر کرده و به سازمان‌های خیریه بزرگ‌تری در سطح بین‌المللی تبدیل می‌شوند. طبق آمار منتشر شده، بیشترین شمار سازمان‌های غیردولتی، به کشورهای توسعه‌یافته اختصاص دارد.

آنطور که تازه‌ترین بررسی نشان می‌دهد، در مجموع حدود ۲۵۰ هزار بنیاد خیریه در ۳۸ کشور مختلف شناسایی شده است که حدود ۷۲ درصد آنها در ۲۵ سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. همچنین، گفته شده که در کشورهای اروپایی، بیش از ۱۵۴ هزار نهاد بشردوستانه فعالیت می‌کند؛ بر این اساس، اروپا بالاترین تمرکز بنیادهای خیریه را به خود اختصاص داده است.

همانطور که گفته شد، از لحاظ تعداد، بیشترین تمرکز موسسات خیریه در کشورهای اروپایی‌ است اما بر اساس تازه‌ترین آمار منتشر شده، دارایی این موسسات در امریکا، با اختلاف بسیاری بیشتر از سایر کشورهاست. آنطور که گفته شده، در سال ۲۰۱۸، میزان دارایی موسسات خیریه در امریکا، حدود ۸۹۰ میلیارد دلار اعلام شده که بر این اساس، امریکا در رتبه اول ثروتمندترین موسسات خیریه در جهان قرار گرفته است. طبق بسیاری از گزارش‌های منتشر شده، میزان قابل‌توجهی از دارایی این موسسات، توسط کمک‌های مردمی و انسان‌دوستانه تامین می‌شود و بخشی از آن را نیز، دولت در قالب کمک‌های مالی تامین می‌کند؛ آنطور که گفته شده، کمک‌های دولتی معمولا شامل معافیت از مالیات و عوارض است. طبق بسیاری از گزارش‌ها، هرچند که در برخی موارد این موسسات با حاشیه‌های بسیاری همراه بوده‌اند اما در این سال‌ها، توانسته‌اند شعب متعددی در کشورهای مختلف راه‌اندازی کنند.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی لندمارک، هلند دومین کشوری است که موسسات خیریه دارایی‌های بالایی دارند. آنطور که گفته شده، میزان دارایی‌های نهادهای بشردوستانه در هلند، حدود ۱۰۸ میلیارد دلار اعلام شده است. براین اساس، هرچند دارایی موسسات بشردوستانه هلند، اختلاف بسیاری با دارایی موسسات خیریه در امریکا دارد، اما در جایگاه دوم قرار گرفته و خیریه‌های آلمان با مجموع دارایی ۹۲٫۹ میلیارد دلار، در رتبه سوم قرار دارند. این در حالی است که در بسیاری از گزارش‌ها، آلمان به عنوان سرزمین انجمن‌های خیریه معرفی شده و شمار موسسات خیریه در این کشور، حدود ۲۰ هزار موسسه اعلام شده است. آنطور که گفته شده، در میان شهرهای مختلف آلمان، فرانکفورت و هامبورگ بیشترین تعداد بنیادهای خیریه را دارند.

هرچند که سویس، یکی از کشورهای ثروتمند در جهان شناخته می‌شود، اما طبق آمارهای اعلام شده، حدود ۶٫۶ دهم از جمعیت این کشور، زیر خط فقر زندگی می‌کنند. همچنین، در بسیاری از گزارش‌ها گفته شده که بیش از ۱۴ هزار موسسه خیریه در این کشور مشغول فعالیت هستند که بر اساس آمار موسسه لندمارک، درآمد این موسسات در سال ۲۰۱۸، حدود ۸۷٫۸ میلیارد دلار اعلام شده است. براین اساس، در فهرست دارایی‌های نهادهای بشردوستانه در جهان، سویس، در جایگاه چهارم و موسسات خیریه ایتالیا با دارایی حدود ۸۷ میلیاردی، در جایگاه پنجم قرار دارد. این در حالی است که طبق گزارش‌های منتشر شده، موسسات خیریه در آلمان و ایتالیا، در سال‌های اخیر، با افزایش قابل توجه مهاجران روبرو شده‌اند و بر این اساس، نیاز به درآمد بیشتری برای امدادرسانی به پناهجویانی دارند که به خاک این کشورها وارد شده‌اند.

در این گزارش، دارایی موسسات خیریه در بریتانیا نیز، حدود ۸۴٫۲ میلیارد دلار اعلام شده که این در حالی است که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و بحران‌های اقتصادی، گریبان نهادهای بشردوستانه را نیز گرفته است. آنطور که در بسیاری از گزارش‌ها گفته شده، دولت بریتانیا به بهانه مبارزه با مالیات‌گریزی ثروتمندان بریتانیایی از طریق موسسات خیریه، قصد دارد تا مالیات خیریه‌ها را افزایش دهد.

طبق بررسی‌های موسسه لندمارک، دارایی موسسات خیریه در فرانسه، اسپانیا و ترکیه نیز، در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار اعلام شده و خیریه‌های چینی، با درآمدی معادل ۱۴٫۲ میلیارد دلار، در آخر فهرست نهادهای بشردوستانه ثروتمند در جهان قرار دارد. این در حالی است که با توجه به جمعیت چین، به‌نظر می‌رسد که دارایی و شمار موسسات مردم‌نهاد و انجمن‌های خیریه در این کشور بیشتر باشد. البته در بسیاری از گزارش‌ها گفته شده که کمک‌های خیریه در چین، به‌صورت قرضی در حال افزایش است. آنطور که گفته شده، در چند سال گذشته، درطول چندسال گذشته در چین، تعدادی از موسسات خیریه و موسسات اهدای بیت کوین مورد بررسی قرار گرفتند که شامل چندین سازمان مانند صلیب سرخ، نجات کودکان و بنیاد مرزهای الکترونیکی هستند.