موسسات خیریه ساماندهی شوند

موسسات خیریه ساماندهی شوند

رئیس کمیته امداد استان تهران:
موسسات خیریه ساماندهی شوند

رئیس کمیته امداد استان تهران گفت: «در شهر تهران حدود هزار موسسه خیریه وجود دارد که به صورت مجاز یا غیرمجاز فعالیت می‌کنند و باید ساماندهی شوند.»

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، محسنن ولیئی در جلسه شورای زکات استان تهران، گفت: «این دومین جلسه‌ای است که با عنوان شورای زکات در خدمت استاندار تهران هستیم. در مصوبه سال گذشته مواردی وجود داشت که بر آن مروری می‌کنیم. »

او افزود: «اولین مورد برگزاری همایش زکات در نماز جمعه و تجلیل از زکات پردازان و مؤثرین زکات بود. همچنین معرفی دهیاران به عنوان عاملین افتخاری زکات در سطح استان عاملی مهم بود.»

رئیس کمیته امداد استان تهران افزود: «سومین مصوبه معرفی مروجین اداره جهاد کشاورزی به عنوان عاملین افتخاری زکات در سطح استان بود. همچنین در مصوبه بعدی مقرر شد هر جلسه گزارشی توسط مسئولین کمیته اطلاع‌رسانی (صدا و سیما)، فرهنگ‌سازی و تبلیغات (سازمان تبلیغات اسلامی) و مالی و پشتیبانی (کمیته امداد حضرت امام(ره)) ارائه شود.»

ولیئی ادامه داد: «انعقاد تفاهم‌نامه تعامل و همکاری بین دبیرخانه زکات با مدیر شبکه ۵ سیما از دیگر اقدامات مهم انجام شده بود. همچنین باید در پروژه‌های عمرانی زکات، نصب تابلو انجام شود.»

او ادامه داد: «استفاده از فضای مجازی در راستای تبلیغ و ترویج زکات با حفظ ضوابط و مقررات می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. هشتمین مصوبه استفاده از مؤدیان بزرگ مالیاتی و دعوت از دبیرخانه زکات در جلسات و همایش‌ها توسط اداره امور مالیاتی بود.»

او ضمن تشکر از همکاری سازمان جهاد کشاورزی گفت: «این سازمان در خصوص ارسال پیامک و درج مقالات زکات در نشریات آن سازمان تأکید کرد و گفت: این سازمان کمک‌های بسیاری به ما انجام داده و در آینده می‌تواند در زمینه ارائه آمار پرداختی زکات در استان به ما کمک کند.»

رئیس کمیته امداد استان تهران گفت: «از ظرفیت شبکه‌های تبلیغی دفاتر سازمان بهتر است تبلیغات بیشتری صورت پذیرد.»

ولیئی به حضور مؤثر فرمانداران در جلسات شورای زکات تأکید کرد و گفت: «ایجاد تشکل‌های حرفه‌ای مردم نهاد در حوزه زکات راهی مهم است و این فرمانداران می‌توانند در این زمینه به ما کمک بسیاری کنند.»

او گفت: «منطقه ۱۲ تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و دماوند به ترتیب بیشترین پرداختی زکات را داشتند و کمترین مبلغ پرداختی در فیروزکوه و منطقه ۱۶ تهران بود.»

ولیئی گفت: «در شهر تهران حدود هزار مؤسسه خیریه داریم که به صورت مجاز یا غیرمجاز فعالیت می‌کنند که باید ساماندهی شوند. در سال گذشته ۳ هزار هولوگرام برای صندوق‌ها ارائه کردیم تا از سوء استفاده جلوگیری شود همچنین نیروی انتظامی برآن نظارت داشت.»

او ادامه داد: «سال گذشته نیروی انتظامی برخوردی نکرد ولی صندوق افرادی که مجوز نداشتند را جمع‌آوری کرد.»

ولیئی گفت: «امسال نیز چنین برنامه‌ای برای نصب هولوگرام در صندوق‌ها اجرا می‌شود همچنین باید توسط صدا و سیما تبلیغات شود تا زکات فطره به سازمان مربوطه‌ای که صندوق متعلق به آن است واگذار شود.»

رئیس کمیته امداد استان تهران گفت: «ضمن مصوبات این جلسه لازم است هماهنگی با مروجین فرهنگ زکات انجام شود و موارد تبلیغاتی نظیر بنر در ورودی مراکز خرید گندم و جو نصب شود.»

او گفت: «علاوه بر صدا و سیما می‌توانیم از ظرفیت رسانه‌های مکتوب، سخنرانی و … استفاده کنیم.»